Beyin hücreleri 25 yaşında en yüksek seviyeye ulaşıyor. Bu yaşa kadar hem beynimizi hem hafızamızı güçlendirmek elimizde. İşe ‘hareket’lenerek ve hafıza dostu besinleri seçerek başlayabiliriz.
Güçlü hafızanın başarılı ve sağlıklı bir yaşamı da beraberinde getirdiğini belirten Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Öztürk’ün gençlere önerileri şöyle:
“Hafızayı güçlendirmek, çocuklukta başlayan bir süreç. Beynin oluşması ve öğrenmeyle birlikte devam ediyor. Beyin hücreleri 25 yaşında en aktif zamanını yaşıyor. Bu dönemden itibaren hücreler giderek azalmaya başlıyor ve 45 yaşından sonra bu süreç daha hızlanıyor. Burada en önemli nokta, kazanılan entelektüel rezerv. Yani beyni aktif olarak kullanmakla oluşturulan her türlü bilgi, beceri, hatıralar gibi etkenler. Sağlam bir hafıza için beyindeki bağlantıların güçlü olması gerekiyor. Beyni sürekli kullanmak da bunun en iyi yolu. Yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmak, yeni bir dil, kitap okumak, gezmek, keşif yapmak, sosyal bağlantılar kurmak, bu sürece katkı sağlıyor. Çocukluk, ergenlik ve gençlik döneminde kazanılan becerilerin de hafıza ve beyin gelişiminde rolü büyük.
Öğrendiklerinizi uzun süreli depolamak için;

· Bilgiyi edinmeyi ve özümsemeyi gerçekten isteyin.
· Konuları, nedenleri ve sonuçlarıyla anlamaya çalışın.
· Noktasal değil, kapsamlı veri edinmeye gayret gösterin. Teste yönelik, sadece cevaba yetecek bilgi, desteklenmediği için hemen unutuluyor.
· Öğrenme ortamı öğrenilenleri hatırlatacak özellikler taşıyabilir. Örneğin özel kokular, arka planda çok sesli olmayan bir müzik, çalışma ortamındaki renkli ve değişik dekorlar gibi.
· Bol sebze-meyve içeren düzenli ve sağlıklı bir beslenmeyi tercih edin.
· Uykunuz düzenli ve kaliteli olsun.
· Spor yapın. Haftada en az 3 gün yarım saat fiziksel aktivite yapılması, kısa ve uzun vadede öğrenme ve hafızayı güçlendiriyor.
· Tekrar edin. Öğrenilen bilginin daha kalıcı olabilmesi, birkaç gün sonra ilk tekrar ve birkaç hafta sonra da ikinci bir tekrarla mümkün olabilir. Her tekrar, beyinde daha kalıcı hafıza molekülleri oluşturuyor.
· Uyuyun. Konuyu öğrendikten hemen sonra güzel bir uyku da bilgiyi beyinde daha kalıcı hale getiriyor. Yani gece uyumak yerine kalkıp çalışmak doğru bir yöntem değil. Uyku eksikliği öğrenmeyi negatif etkiliyor.
· Kişiye göre değişmekle birlikte, yüksek sesle okuma-yazma ve grup çalışması da hafızaya katkıda bulunabiliyor.
· En kalıcı bilgi ise tekrarla kuvvetlendirilip kullanmayla geliştirilen bir olgu olduğu için, uygulamayı atlamayın.
· Hobi edinin. Yeni bir müzik aleti çalmak, yeni bir dil öğrenmek, kitap okumak, hobiler edinmek hafızayı güçlendiriyor.
· Sosyal çevresi geniş ve iyi ilişkiler içinde olanların hafızası daha güçlü hale geliyor. Arkadaş canlısı olun.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi