Yeter artık ders ders ders fenalık geldi, dediğinizi duyar gibiyim. Finaller öncesi son bir kez gezeyim dediniz ve birbirinden ilginç konsepti olan tüm kafeleri de rutin olarak teftiş ettikten sonra  yapacak başka bir şey kalmadı mı şu koca İstanbul’da? dediniz.

Buyrun İstanbul’da yapabileceğiniz diğer şeylere göz atalım…

Tabi öncelikli olarak trafiği ve toplu taşıma durumunu kontrol edin, zira 3-4 saatlik bir yol süresi çıkarabilecek yerler de yok değil. Biz sizin metroda, otobüste hayatın sillesini yemenizi istemeyiz.

 

Galata Kulesinde Hezârfen olun!

Bir çok Anadolu’da yaşayan akustik fikirli melankolik gencin diline pelesenk olan Halil Sezai şarkısındaki gibi “şimdi Galata’da bir meyhanede” demeyin…

Gidin Galata Kulesine çıkın.

Not: Uçmaya çalışmayın, tarihte örnekleri var. Pek olmuyor diyorlar.

 

Kadıköy’de alternatif müzik dinleyin

Kadınlar saçınızı kızıla boyadınız, piercingi de taktınız, erkekler de rastayı yaptı, 60’lardan kalma birkaç şiir ezberledi  ama hala kendinizi eksik hissediyorsunuz, peki şimdi ne yapacaksınız?

Kadıköy’deki bir çok mekanda çıkan Yasemin Mori, Büyük Ev Ablukada, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Gaye Su Akyol  ile birlikte olağandan farklı bir müzik ziyafeti çekebilirsiniz.

Demet Akalın ve Serdar Ortaç tarzı müzik dinleyen arkadaşlar bence uğramasın, pek beğenmeyebilirler.

Sinema ve Televizyon müzesini gezin

 

Beyoğlu’nda Galatasaray lisesinin yanındaki Yeni Cami Sokak’ta bulunan bu müze sinema ve özellikle yeşilçam tutkunları için bulunmaz bir nimet.

Girişler 10 lira, Adile Naşit, Kemal Sunal, Ayhan Işık gibi ünlü yeşilçam yıldızlarının heykelleri, bir çok set ekipmanı, fotoğraflar ve türevi nesnelerin olduğu yer.

Pazar günleri gitmeyin, kapalı.

 

Eski bir sahafta hayatınızın kitabını bulun

Listemizin bu bölümü ıssız adamlar ve özgür kızlar için.

Fondaki Fransızca şarkıları anımsıyorsanız, çok iyi havuçlu tarçınlı kek yapıyorsanız buyrun.

Beyoğlu ve Kadıköy’de rastlayabileceğiniz bu mekanlar buram buram tarih kokuyor. Olağan dışı bir çok kitabı bulup arşivlemeniz için bir nimet.

 

Gülhane parkında ceviz ağacı olun

Güzel manzarası ile birlikte Gülhane parkında atıştırmalık şeyler yiyebilir ve manzaraya karşı güzel bir çay keyfi yapabilirsiniz.

 

Sualtı Akvaryumu gezin

Sualtının ilginç yaratıklarını sualtı parklarında gezerek keşfedebilirsiniz. Tehlikeli köpek balıkları, ahtapot ve vatoz balığı gibi ürkütücü sualtı canlılarına eminiz  hiç bu kadar yakın olmamışsınızdır.

 

Masumiyet Müzesi’ni gezin

Orhan Pamuk’un kitabını okuyanları duyar gibiyim.

Kitapla birlikte betimlenen bu mekan sizin için oldukça keyifli olacak.

Girişin 15 lira olduğu bu müzenin kitabı ise 23 lira.