İstanbul’da  birçok küçük sanat galerisinin yanında daha geniş konseptli müzeler de mevcut. Bu yazıda da en popüler olanlardan birkaçı var.

İstanbul Modern

Modern ve çağdaş sanatlara yer veren İstanbul Modern Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olma özelliğini taşıyor.  Süreli ve sürekli sergiler dışında fotoğraf galerisi, eğitim programları, sinema, kütüphane, restoran ve mağaza içeriyor. Her kesimden ziyaretçiye uygun etkinlikleri bulunan İstanbul Modern aynı zamanda üyelik seçenekleri de sunuyor.

 

Arter

   

2010 yılında İstiklal Caddesi’nde açılan Arter daha çok politik tabanlı çağdaş sanatçılara yer veriyor. Vehbi Koç Vakfı tarafından destekleniyor.

 

Borusan Contemporary

 

Rumeli Hisarı Perili Köşk’te bulunan Borusan Contemporary medya sanatlarına yer veriyor. Bina hafta içi ofis olarak kullanılırken hafta sonu ziyaretçilere açık oluyor. Sergi, etkinlik, eğitim gibi çeşitli aktiviteler düzenleniyor. Aynı zamanda çok güzel bir boğaz manzarasına da sahip.

 

SALT Galata

Kurucusu Garanti Bankası olan SALT Galata basılı ve dijital kaynakları içeren SALT Araştırma, Oditoryum, dijital tabanlı Osmanlı Bankası Müzesi, fazla sayıda katılımcı ile çalışılabilecek Atölyeler, Neolokal adlı restoran, Robinson Crusoe 389 ve sergi alanlarını içeriyor.

 

UNIQ

Kültür-sanat, eğlence ve iş dünyasını bir araya getiren Uniq, Maslak’ta konser, tiyatro, müzikal, sergi, kongre, eğitim, toplantı, seminer, alışveriş ve yeme-içme gibi birçok seçenek sunuyor.

Uniq Hall, Uniq Hall Lounge, UNIQ Açıkhava Sahnesi, Volkswagen  Arena, Uniq Gallery’yi içinde bulunduruyor. Uniq Gallery’de programlı sergiler dışında söyleşiler ve atölye çalışmaları da yapılıyor.