Thank You for Smoking – 2005 / IMDB 7.6

Nick Naylor, büyük bir sigara şirketinin sözcüsü olarak sigara üreticilerinin ve sigara tiryakisi olan insanların haklarını savunmaktadır. Sigaranın prestijini kurtarmak için önemli bir kampanya başlatan Naylor, kendisini amansız bir savaşın ortasında bulur.

Film pazarlama stratejilerinin önemi ve toplumları yönetme konusunda güzel bir örnek.

Inside Job – 2010 / IMDB 8.3

Charles Ferguson’ın 2008’deki ekonomik krize ve finansal erimeye ışık tuttuğu belgesel türündeki film politik duruşunu da ortaya koymakta. Film, krizi öncesi ve sonrası ile anlatıyor.

Boiler Room – 2000 / IMDB 7.0

Başarısız bir öğrencinin bir borsa şirketindeki hızlı yükselişi anlatılıyor.  

İnsanları manipule etmenin inceliklerinin anlatıldığı filmde bir borsacının hayatı anlatılsa da genel olarak pazarlama ele alınıyor.

The Big Short – 2015 / IMDB 7.8

2006-2007 döneminde bir grup yatırımcı US mortgage marketine karşı bahse girerler. Araştırmaları sırasında marketin ne kadar zayıflamış ve hasarlı olduğunun farkına varırlar.

Film uzun vadeli yatırım yapan bir yatırımcının piyasa dalgalanmalarına karşı psikolojisini güzel işliyor. Eğer konuyla ilgili önceden az çok bilgi birikiminiz olursa filmi daha keyifli izleyebilirsiniz.

Our Brand is Crisis – 2015 / IMDB 6.1

2005 yapımı Our Brand Is Crisis adlı belgeselden uyarlanan film bir grup Amerikalı politik danışmanın Bolivya başkanına seçimleri tekrar kazanabilmesi için yardım edişini konu alıyor.

Filmde seçim çalışmalarını ve algı yönetiminin işleyişini görebilirsiniz. Siyasal iletişim konusu için güzel bir örnek.

Intern – 2015 / IMDB 7.1

Anne Hathawey ve Robert de Niro’nun başrolünde oynadığı filmde online alışveriş şirketin sahibi olan Jules Ostin, çalışanlarından birinin tavsiyesiyle yeni bir stajyer programı başlatır. Senior intern programını bir fırsat olarak gören 70 yaşındaki Ben Whittaker’ın başvurusuyla başlayan hikaye iş, aile ve arkadaşlığı bir arada ele alıyor.

Komedi-Dram türündeki film keyifli zaman geçirmek için çok uygun.

The Wizard of Lies – 2017 / IMDB 6.8

1920’de -Büyük Buhran’dan önce- Charles Ponzi isimli İtalyan iş adamı Ponzi Oyunu ya da Ponzi Düzeni olarak geçen dolandırıcılık sistemiyle bilinir. O dönemdeki yatırımcılar posta pullarını kullanarak arbitraj kârı elde ettiklerine inandırılmıştır. Ancak ortada gerçek bir kâr yoktur, her yatırımcıya başka yatırımcıdan aldıkları para verilmiştir. Bu şekilde çok kısa sürede zengin olan Ponzi daha sonra yaptığı dolandırıcılık ortaya çıkınca hapis cezası almıştır. Ponzi Oyunu’ndan yola çıkarak aslında hiç var olmayan kazanımları, yeni yatırımcıların parasını eski yatırımcılara kazanç olarak dağıtarak 65 Milyar Dolar borçlanan ve ABD’nin en büyük finansal skandalına imza atan Bernie Madoff’un hayat hikayesi anlatılıyor.

Başrollerinde Robert de Niro ve Michelle Pfeiffer ‘in yer aldığı film hareketli bir dolandırıcılık hikayesinin tersine olayın farklı yönlerinden değişen hayatlar anlatırken suçunu kabul eden bir adamın içindeki inanılmaz inkârı da gözler önüne seriyor.

Joy – 2015 / IMDB 6.6

Sevmediği bir işte çalışan Joy hayatında ve ailesinde yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini hiç yitirmeyen bir kadındır. Eski eşinden olan iki çocuğuna ve annesine karşı sorumlulukları olan Joy yarım bıraktığı hayallerinin bir notkasından tutmak için harekete geçer.

Güçlü bir kadının başarı hikayesi, azim, inanç, zor aile şartlarıyla başa çıkma, arkadaşlık gibi daha birçok konu içeriyor.